Preliminär gruppindelning Växjöspelen 2017

Preliminär gruppindelning

Anmälda spelare och preliminär gruppindelning. Observera att gruppindelningen kan ändras vid slutlottningen när det exakta deltagarfältet har fastställts.

NAMN KLUBB   ELO
1 FM Tom Rydström Växjö SK 2313
2 Christopher Krantz Jönköpings SS 2200
3 Magnus Wahlbom Rödeby SK 2192
4 Patrik Lindborg Hultsfreds SK 2150
  Snittrating: 2214
5 Håkan Östling Rödeby SK 2148
6 Patrik Nilsson Helsingborgs ASK 2145
7 Anders Svensson Karlshamns SS 2106
8 Patrik Nilsson Limhamns SK 2034
Snittrating: 2108
9 Ulf Karlsson Limhamns SK 2027
10 Martin Göransson Värnamo SS 2010
11 Håkan Lane Ystads SS 1992
12 Lennart B Johansson Wasa SK 1974
  Snittrating: 2001
13 Ulf Wesslén Alingsås SS 1967
14 Martin Silwer Malmö AS 1966
15 Pär Källerholm Ljungby SK 1958
16 Jacob Jönsson SK Sandlöparen 1942
  Snittrating: 1958
17 Firas Alsaed Ali Värnamo SS 1937
18 Staffan Thomasson Åstorps SS 1920
19 Emilio Gonzalez Växjö SK 1914
20 Roger Karlsson Eksjö SK 1912
  Snittrating: 1921
21 Sten Bernhardsson Rödeby SK 1903
22 Per Eriksson SS Kalmarunionen 1891
23 Viktor Eriksson  Linköpings ASS 1873
24 Lars Hägglund SA Mark 1873
  Snittrating: 1885
25 Stefan Fransson Oskarshamns SS 1861
26 Bertram Andersson Eksjö SK 1856
27 Fredrik Qvarfort Linköpings ASS 1856
28 Bengt Wihlborn Växjö SK 1842
  Snittrating: 1854
29 Havras Khalat Hässleholms SK 1841
30 Apichai Sukhayanudit Växjö SK 1819
31 Mårten Garner Linköpings ASS 1816
32 Per-Ola Jönsson SK Sandlöparen 1800
Snittrating: 1819
33 Bengt Svensson Ronneby SK 1784
34 Dan Sörensson Danmark 1782
35 André Knudsen Malmö AS 1778
36 André Forsberg En Passant, Svedala 1775
  Snittrating: 1780
37 Björn Ottosson  Växjö SK 1761
38 Alexander Elofsson Malmö AS 1751
39 Volker Sarodnick Helsingborgs SS 1750
40 Gert Brushammar Växjö SK 1747
Snittrating: 1752
41 Lennart Beijer Hultsfreds SK 1742
42 Cajsa Lindberg SS Kalmarunionen 1734
43 Claes Jönsson SK Sandlöparen 1709
44 Christer Andersson Falkenberg SK 1704
  Snittrating: 1722
45 Joakim Wahlström Malmö AS 1685
46 Magnus Olsson Linköpings ASS 1662
47 Stefan Myrenfors Helsingborgs SS 1641
48 Håkan Willard Malmö AS 1619
  Snittrating: 1652
49 Paul Eknor Vaggeryds SK 1601
50 Göte Karlsson SS Kalmarunionen 1547
51 Oscar Jönsson SK Sandlöparen 1525
52 Vilgot Egerhag Värnamo SS 1513
  Snittrating: 1547
53 Olof Johannisson Växjö SK 1461
54 Johannes Martin Växjö SK 1428
55 Per-Olov Sandgren SA Fenix Springaren 1422
56 Robert Johansson Ljungby SK 1397
  Snittrating: 1427
57 Adam Bjälesjö Hultsfreds SK 1375
58 Lukas Lindborg Hultsfreds SK 1301
59 Oscar Lundberg Ljungby SK 1225
60 Svante Blomberg SK Sandlöparen 0
  Snittrating: 975
61 Sara Lindborg Hultsfreds SK 0
62 Anders Lundberg Ljungby SK 0
63 Per Sarodnick Tyskland 0
64 Herman Hallgard Värnamo SS 0
  Snittrating:  0
Ungdomstävlingen:
B (2001-2003)
1 Jacob Jönsson SK Sandlöparen 1942
2 Björn Larssen Hultsfreds SK 1355
3 Simon Sjö SK Sandlöparen 1351
4 Lisa Ståhl Vaggeryds SK 1341
5 Oscar Lundberg Ljungby SK 1225
6 Vigor Lindblad Eksjö SK 0
C (2004-2006)
7 Oscar Jönsson SK Sandlöparen 1525
8 Cecilia Råvik Vaggeryds SK 1441
9 Zakarias Råvik Vaggeryds SK 1385
10 Adam Bjälesjö Hultsfreds SK 1375
11 Lukas Lindborg Hultsfreds SK 1301
12 Sara Lindborg Hultsfreds AK 0
13 Svante Blomberg SK Sandlöparen 0
D (2007 – )
14 Johannes Martin Växjö SK 1428
15 Olof Rööst Växjö SK 0
16 Ragnar Jansson Växjö SK 0
17 Hjalmar Rålin Växjö SK 0