Växjöspelen 2015

Växjöspelen är avslutade:


Välkommen till Växjöspelen 2015!
Inbjudan som PDF-fil

For information in English or German, please contact Tobias at gutzmann@gmail.com

Spellokal

ProCivitas Privata Gymnasium, Vallgatan 12, Växjö. Karta

Spelform

Fyrmannagrupper Bergerlottning 3 ronder

Klasser

Gruppindelning huvudsakligen efter rating. Arrangören försöker dessutom att inte lotta spelare från samma klubb i samma grupp.

5 grupper kommer att livesändas och ELO-registreras.

Speltid

40 drag på 2 timmar + 30 min/spelare och parti

B-ungdom födda 99-01: 45 min/spelare och parti

C-ungdom födda 02-04: 30 min/spelare och parti

D-ungdom födda 05- : 20 min/spelare och parti

Bergergrupper, storleken beroende av deltagarantalet

Priser

Seniorer: ett varierat prisbord där 1:an och 2:an i varje grupp får pris

Ungdomar: minnespriser

Spelschema lördag 13 juni: Ungdom B, C och D

OBS! Dessa grupper spelar endast lördag!
Personlig anmälan i spellokalen 09.30
Spelstart rond 1 kl 10.00

Spelschema seniorer och A-juniorer

Personlig anmälan i spellokalen kl 15.00 lördag 13 juni

Rond 1 startar kl 16.00 lördag 13 juni
Rond 2 startar kl 09.00 söndag 14 juni
Rond 3 startar kl 15.00 söndag 14 juni

Startavgifter

Seniorer: 200:-, A-juniorer 100:-, Ungdomsklasserna B, C och D 80:-

Startavgifter sätts in på Växjö SK plusgiro 58 02 94-7 senast den 8 juni 2015. Ange namn och ratingtal!

Logiförslag

Elite Stadshotellet, 590 kr / enkelrum Standard inkl frukost. 890 kr för dubbelrum Standard och 1090 kr för dubbelrum Deluxe. Uppge kod ”Växjöspelen”. Bokningstelefon: 0470 134 00.

Information och anmälan

Håkan Jalling, 072-974 72 06, eller via email till gutzmann@gmail.com. Ange namn, email, klubb, födelseår, och rating (LASK samt ev. ELO).

Preliminär gruppindelning

Anmälda spelare och preliminär gruppindelning. Observera att gruppindelningen kan ändras vid slutlottningen när det exakta deltagarfältet har fastställts.

Seniorer

Namn Klubb LASK ELO
1 FM Anders Livner Farsta SK 2403 2347
2 FM Tom Rydström Växjö SK 2322 2279
3 Fredrik Lindgren Rockaden Umeå 2277 2249
4 FM Rolf Lekander Växjö SK 2270 2245
    Snittrating: 2318 2280
5 Patrick Drugge Örebro SS 2257 2175
6 Adam Brzezinski Oves SK 2212 2161
7 Kristian Eriksson Varbergs SK 2206 2165
8 Patrik Lindborg Hultsfreds SK 2206 2134
    Snittrating: 2220 2159
9 Martin Ollén Limhamns SK 2202 2038
10 Jörgen Karlsson Västerviks ASK 2197 2178
11 Björn Gillefalk Västerås SK 2167 2114
12 Anders Svensson Västerviks ASK 2153 2133
    Snittrating: 2180 2116
13 Patrik Nilsson Helsingborgs ASK 2147 2138
14 Peter Ekelund SK Passanten 2134 2245
15 Nedzad Neretljak Växjö SK 2123 2040
16 Ulf Karlsson Limhamns SK 2115 2043
    Snittrating: 2130 2117
17 Tage Bengtsson Majornas SS 2109 2090
18 Tainan Pantano Tomaz Växjö SK 2082 2039
19 Håkan Åkvist Eksjö SK 2070 2085
20 Martin Göransson Värnamo SS 2066 2012
    Snittrating: 2082 2057
21 Kjell Petersson Lunds ASK 2059 2115
22 Patrik Liedbeck Limhamns SK 2048 1986
23 Per-Olof Gromark Örgryte SK 2006 2017
24 Hans Frisk Lunds ASK 1995 2013
    Snittrating: 2027 2033
25 Staffan Thomasson Åstorps SS 1985 1911
26 Kamran Barakpour Växjö SK 1983 1981
27 Sten Bernhardsson Rödeby SK 1966 2003
28 Tomas Arvidsson Schack08, Norrköping 1956 1964
    Snittrating: 1973 1965
29 Lennart B. Johansson Stockholms SS 1955 1988
30 Martin Silwer Malmö AS 1946 2012
31 Sten Sjödahl Oves SK 1939 1918
32 Johan Wiklund Schack08, Norrköping 1938 1845
    Snittrating: 1945 1941
33 Marcus Johnsson Ingelstad/Uråsa SK 1937 2021
34 Stefan Fransson Oskarshamns SS 1897 1882
35 Christoffer Stenman Schack08, Norrköping 1877 1900
36 Håkan Lane Ystads SS 1876 1897
    Snittrating: 1897 1925
37 Håkan Knutsson Uddebo SK 1871 1913
38 Per Eriksson Kärra SS 1870 1981
39 Ola Westerlund SK Kamraterna 1864 1869
40 Oliver Jakobcic Eksjö SK 1843 1848
    Snittrating: 1862 1903
41 Roger Karlsson Eksjö SK 1843 1817
42 Kenneth Wiman Skövde SS 1837 1867
43 Björn Ottosson Växjö SK 1785 1709
44 Havras Khalat Hässleholms SK 1779  
    Snittrating: 1811 1798
45 Mats-Erik Pistol Oves SK 1776 1815
46 Bengt Svensson Ronneby SK 1774 1813
47 Johan Sundeby Värnamo SS 1757  
48 Firas Alsaied Ali Värnamo SS 1752 1825
    Snittrating: 1765 1818
49 Stefan Blücker Växjö SK 1747 1759
50 Joakim Wahlström Malmö AS 1701 1817
51 Peter Dalling Engelholms SK 1685 1825
52 Lennart Beijer Hultsfreds SK 1682 1782
    Snittrating: 1704 1796
53 Börje Persson Uddebo SK 1672 1790
54 Jacob Jönsson Södra Sandby SS 1664 1532
55 Mikael Ohlsson Kalmar SK 1658 1764
56 Paul Eknor Jönköping-Huskvarna SK 1630 1637
    Snittrating: 1656 1681
57 Bengt Frånberg Hässleholms SK 1624  
58 Anders Hansen Harplinge SS-Halmstad 1619 1704
59 Magnus Olsson Linköpings ASS 1618 1678
60 Ove Fransson Värnamo SS 1595  
    Snittrating: 1614 1691
61 Ingvar Stark Uddebo SK 1562 1712
62 Lorenzo Valle Emmaboda SS 1545 1606
63 Apichai Sukhayanudit Växjö SK 1544  
64 Stefan Myrenfors Helsingborgs SS 1543 1517
    Snittrating: 1549 1612
65 Istvan Orci Motala SS 1500 1587
66 Isac Johansson Värnamo SS 1500  
67 Ulf Nilsson Lunds ASK 1481 1424
68 Pia Fransson Limhamns SK 1476 1511
    Snittrating: 1489 1507
69 Göte Karlsson Kalmar SK 1469  
70 Jens Amberts Linköpings ASS 1467  
71 Stig-Lennart Godin Ystads SS 1442  
72 Robert Johansson Ljungby SK 1432  
    Snittrating: 1453
73 Leo Andersen Ljungby SK 1423  
74 Sanjar Sahak Växjö SK 1413  
75 Ywonne Wetterling Växjö SK 1405  
76 Ingvar Nilsson Växjö SK 1347  
    Snittrating: 1397
77 Jörgen Ahr Limhamns SK 1332  
78 Roger Karlsson Hultsfreds SK 1317  
79 Styrbjörn Lindberg Växjö SK 1300  
80 Jonathan Mira Värnamo SS 1300  
    Snittrating: 1312
81 Gösta Sjöstrand Växjö SK 1300  
82 David Petersson Lunds ASK 1285  
83 Oscar Jönsson Södra Sandby SS 1230  
84 Johan Krohn Vaggeryds SK 1192  
    Snittrating: 1252
85 Lukas Lindborg Hultsfreds SK 1189  
86 Majed Fakherldin Växjö SK 1100  
    Snittrating:

B-Juniorer (99-01)

Namn Klubb LASK
1 Carlos Thörnberg Limhamns SK 1620
2 Benjamin Olsson Eslövs SK 1368
3 Styrbjörn Lindberg Växjö SK 1300
4 Majed Fakherldin Växjö SK 1100
5 Kevin Hewer Växjö SK 1100
6 Jesper Kullberg Ronneby SK 1092
    Snittrating: 1263

C-Juniorer (02-04)

Namn Klubb LASK
1 Jacob Jönsson Södra Sandby SS 1664
2 Theo Dofeldt Helsingborgs ASK 1450
3 Elias Svensson Eslövs SK 1339
4 Markus Edberg Eslövs SK 1272
5 Oscar Jönsson Södra Sandby SS 1230
6 Johan Karlsson Emmaboda SS 1213
7 Svante Blomberg Södra Sandby SS 1205
8 Alexander Nord Lunds ASK 1201
9 Lukas Lindborg Hultsfreds SK 1189
10 Elias Olofsson Växjö SK 1100
11 Oscar Lundberg Ljungby SK 1042
12 Hugo Karlsson Emmaboda SS 1000
    Snittrating: 1204

D-Juniorer (05-)

Namn Klubb LASK
1 David Petersson Lunds ASK 1285
2 Ragnar Jansson Eslövs SK 1236
3 Hugo Karlsson Eksjö SK 1232
4 Anton Kastrati Harplinge-Halmstad SS 1170
5 Johannes Martin Växjö SK 1100
6 Sara Lindborg Hultsfreds SK 1100
7 Zakarias Råvik Vaggeryds SK 1099
8 Tova Olsson Eslövs SK 1082
9 Fabian Andersson Ronneby SK 1074
10 Alice Blomquist Limhamns SK 1068
11 Elena Seitzberg Limhamns SK 1067
12 Elna Svensson Eslövs SK 1066
13 Melvin Vu Katrineholms SK 1039
14 Embla Karlsson Limhamns SK 1035
15 Alexander Ström Engdahl SS Manhem 1000
16 Sigge Stengård Växjö SK 1000
17 Erik Karlsson Emmaboda SS 1000
18 Isak Olofsson Växjö SK 1000
19 Benjamin Råvik Vaggeryds SK 1000
    Snittrating: 1087