Växjöspelen 2014 – resultat

Särskiljning
1. Inbördes möte.
2. Bästa resultat mot övriga spelare i den ordning de placerat sig.
3. Flest antal vinster.
4. Flest antal partier med de svarta pjäserna.
5. Svart inbördes.

  Grupp 1 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Tom Rydström, Växjö SK 2263 2212
4

1

2

1

3

0

2 II
2 Carl Cederstam Barsk, Kristallens SK 2352 2280
3

½

1

0

4

0

½ 4
3 FM Anders Livner, Farsta SK 2383 2310
2

½

4

1

1

1

I
4 Christopher Krantz, Jönköping Huskvarna SK 2313 2224
1

0

3

0

2

1

1 3

 

  Grupp 2 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Conny Holst, Limhamns SK 2263 2177
4

½

2

1

3

½

2 II
2 Anders Svensson, Västerviks ASK 2243 2142
3

0

1

0

4

½

½ 4
3 FM Rolf Lekander, Växjö SK 2253 2238
2

1

4

½

1

½

2 I
4 Mattis Olofsson-Dolk, Växjö SK 2251 2140
1

½

3

½

2

½

3

 

  Grupp 3 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Nedzad Neretljak, Bosanska Krajina-Mladost 2167 2054
4

0

2

1

3

0

1 3
2 Tage Bengtsson, Majornas SS 2185 2110
3

0

1

0

4

1

1 4
3 Richard Persson, Malmö AS 2196 2174
2

1

4

1

1

1

3 I
4 Patrik Lindborg, Hultsfreds SK 2237 2113
1

1

3

0

2

0

1 II

 

  Grupp 4 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Håkan Åkvist, Eksjö SK 2112 2133
4

½

2

0

3

½

1 3
2 Jörgen Karlsson, Västerviks ASK 2131 2118
3

0

1

1

4

1

2 II
3 Robin Karlsson, En Passant, Svedala 2084 2022
2

1

4

1

1

½

I
4 Ola Grimsholm, Falkenbergs SK 2068 2098
1

½

3

0

2

0

½ 4

 

  Grupp 5 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Kristian Eriksson, Varbergs SK 2029 2094
4

0

2

0

3

½

½ 4
2 Martin Göransson, Värnamo SS 2028 1941
3

1

1

1

4

0

2 II
3 Kamran Barakpour, Växjö SK 2035 2018
2

0

4

½

1

½

1 3
4 Ulf Karlsson, Limhamns SK 2017 1976
1

1

3

½

2

1

I

 

  Grupp 6 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Hans Frisk, Lunds ASK 2009 2042
4

½

2

0

3

½

1 4
2 Alf Isaxon, Arboga SK 1993 2040
3

1

1

1

4

0

2 I
3 Steffen Piechot, Oskarshamns SS 1980 1945
2

0

4

1

1

½

II
4 Anders Karlsson, En Passant, Svedala 1966 1936
1

½

3

0

2

1

3

 

  Grupp 7 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Patrik Liedbeck, Limhamns SK 1962 1842
4

1

2

0

3

1

2 II
2 Håkan Knutsson, Uddebo SK 1947 1946
3

½

1

1

4

1

I
3 Marcus Johnsson, Ingelstad-Uråsa SK 1946  
2

½

4

½

1

0

1 3
4 Martin Silwer, Malmö AS 1952  
1

0

3

½

2

0

½ 4

 

  Grupp 8 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Per Eriksson, Kärra SS 1936  
4

½

2

1

3

1

II
2 Mikael Ohlsson, Kalmar SK 1939 1859
3

0

1

0

4

0

0 4
3 Emilio Gonzalez, Växjö SK 1936 1824
2

1

4

0

1

0

1 3
4 Roger Karlsson, Eksjö SK 1930  
1

½

3

1

2

1

I

 

  Grupp 9 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Joel Hogeman, Limhamns SK 1925  
4

0

2

1

3

1

2 I
2 Bengt Wihlborn, Växjö SK 1926 1834
3

1

1

0

4

1

2 II
3 Lars Hägglund, Borås-Fristad SK 1924 1881
2

0

4

1

1

0

1 3
4 Roland Johansson, En Passant, Svedala 1928 1922
1

1

3

0

2

0

1 4

 

  Grupp 10 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Gabriel Svorono, SS Manhem 1924 1878
4

0

2

½

3

1

II
2 Robert Anderzén, Örgryte SK 1913  
3

½

1

½

4

1

2 I
3 Per-Olov Larsson, Östersunds SS 1882 1969
2

½

4

1

1

0

3
4 Benjamin Ehmann, Hässleholms SK 1868  
1

1

3

0

2

0

1 4

 

  Grupp 11 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Stefan Fransson, Oskarshamns SS 1841 1817
4

½

2

1

3

½

2 II
2 Bengt Svensson, Ronneby SK 1840  
3

0

1

0

4

1

1 3
3 Tomas Olsson, Lunds ASK 1842 1879
2

1

4

1

1

½

I
4 Kristofer Robertsson, Emmaboda SS 1839  
1

½

3

0

2

0

½ 4

 

  Grupp 12 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Aziz Kapidzic, Motala SS 1827  
4

i

2

1

3

1

3 I
2 Bertram Anderson, Eksjö SK 1816 1805
3

0

1

0

4

0

0 4
3 Johan Wiklund, Schack 08 1813 1847
2

1

4

½

1

0

II
4 Sven Johansson, En Passant, Svedala 1829 1777
1

o

3

½

2

1

3

 

  Grupp 13 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Oliver Jakobcic, Eksjö SK 1796 1817
4

0

2

½

3

½

1 3
2 Stefan Blücker , Växjö SK 1739  
3

0

1

½

4

0

½ 4
3 Bo Backman, SS Allians 1741  
2

1

4

1

1

½

I
4 Sejfo Agovic, Helsingborgs ASK 1766 1674
1

1

3

0

2

1

2 II

 

  Grupp 14 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Gert Brushammar, Växjö SK 1732  
4

1

2

1

3

0

2 I
2 Jimmy Kihlberg-Tran, Värnamo SS 1716 1709
3

1

1

0

4

½

II
3 Havras Khalat, Hässleholms SK 1732  
2

0

4

½

1

1

3
4 Jonatan Blomqvist, Växjö SK 1698  
1

0

3

½

2

½

1 4

 

  Grupp 15 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Joakim Wahlström, Malmö AS 1694  
4

1

2

½

3

0

II
2 Bengt Frånberg, Hässleholms SK 1691  
3

½

1

½

4

0

1 4
3 Bozur Gajic, Oskarshamns SS 1688 1692
2

½

4

½

1

1

2 I
4 Börje Persson, Uddebo SK 1663 1855
1

0

3

½

2

1

3

 

  Grupp 16 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Per-Olov Sandgren, SA Fenix Springaren 1655  
4

½

2

1

3

½

2 II
2 Anders Hansen, Harplinge SS-Halmstad 1656 1736
3

1

1

0

4

0

1 3
3 Paul Eknor, Jönköping Huskvarna SK 1657 1681
2

0

4

0

1

½

½ 4
4 Firas Alsaied Ali, Värnamo SS 1649 1736
1

½

3

1

2

1

I

 

  Grupp 17 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Lorenzo Valle, Emmaboda SS 1640 1783
4

0

2

0

3

1

1 3
2 Stefan Myrenfors, Helsingborgs SS 1570  
3

½

1

1

4

½

2 II
3 Ove Fransson, Värnamo SS 1615  
2

½

4

½

1

0

1 4
4 Dan Sörensson, Springeren Kolding 1651 1736
1

1

3

½

2

½

2 I

 

  Grupp 18 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Ingvar Stark, Uddebo SK 1541 1723
4

0

2

½

3

0

½ 4
2 Torgny Nilsson, Finja SK 1558  
3

0

1

½

4

1

II
3 Carlos Thörnberg, Limhamns SK 1549  
2

1

4

1

1

1

3 I
4 André Forsberg, En Passant, Svedala 1527 1561
1

1

3

0

2

0

1 3

 

  Grupp 19 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Apichai Sukhayanudit, Växjö SK 1525  
4

1

2

0

3

1

2 3
2 Pia Fransson, Limhamns SK 1490 1563
3

0

1

1

4

1

2 II
3 Christer Landgren, Ystad SS 1475  
2

1

4

1

1

0

2 I
4 Ulf Nilsson, Finja SK 1472  
1

0

3

0

2

0

0 4

 

  Grupp 20 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Dennis Lennartsson, Växjö SK 1441  
4

½

2

½

3

0

1 4
2 Johan Hallbeck, En Passant, Svedala 1451  
3

1

1

½

4

½

2 II
3 Robert Johansson, Ljungby SK 1465  
2

0

4

0

1

1

1 3
4 Seid Lotinac, Växjö SK 1400  
1

½

3

1

2

½

2 I

 

  Grupp 21 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Isac Johansson, Värnamo SS 1390  
4

½

2

½

3

0

1 4
2 Edvin Mossbald, Växjö SK 1329  
3

1

1

½

4

0

3
3 Olof Johannesson, Växjö SK 1350  
2

0

4

1

1

1

2 I
4 Roger Karlsson, Hultsfreds SK 1359  
1

½

3

0

2

1

II

 

  Grupp 22 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Ingvar Nilsson, Växjö SK 1313  
4

1

2

0

3

1

2 I
2 Nico Mira, Värnamo SS 1300  
3

0

1

1

4

0

1 4
3 Pontus Fogelberg, En Passant, Svedala 1285  
2

1

4

0

1

0

1 3
4 Milan Matosevic, Emmaboda SS 1320  
1

0

3

1

2

1

2 II

 

  Grupp 22 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Ingvar Nilsson, Växjö SK 1313  
4

1

2

0

3

1

2 I
2 Nico Mira, Värnamo SS 1300  
3

0

1

1

4

0

1 4
3 Pontus Fogelberg, En Passant, Svedala 1285  
2

1

4

0

1

0

1 3
4 Milan Matosevic, Emmaboda SS 1320  
1

0

3

1

2

1

2 II

 

  Grupp 23 LASK Elo 1 2 3 Po Pl
1 Leo Andersen, Ljungby SK 1240  
4

0

2

½

3

½ 3
2 Johan Krohn, Vaggeryds SK 1152  
3

1

½

4

0

½ II
3  
2

 

4

 

1

 

4 Gösta Sjöstrand, Växjö SK 1269  
1

1

3

2

1

2 I